Opublikowany przez: monika.g 2018-09-29 00:25:29
Autor zdjęcia/źródło: katar u niemowlaka, katar u dziecka @ pixabay.com
Oczyszczanie noska w czasie infekcji jest bardzo ważne, bo pozwala pozbyć się zalegającej wydzieliny i dzięki temu zapobiec rozwojowi choroby. Katar u dziecka zatyka maluchowi nos co utrudnia mu normalne oddychanie. Funkcją nosa jest ogrzewanie, nawilżanie i filtrowanie powietrza, które dostaje się do płuc. Gdy maluch ma zatkany nos zaczyna oddychać ustami, a więc w konsekwencji wdycha zimne, nieoczyszczone powietrze, które podrażnia delikatną śluzówkę gardła powodując ból i wysuszenie. Może doprowadzić to do zaostrzenia stanu zapalnego i rozwinięcia się infekcji w gardle, oskrzelach i płucach.
Niemowlę nie jest jeszcze w stanie opanować tej trudnej sztuki, dlatego zawsze, gdy pojawia się katar u niemowlaka oczyszczaj mu nosek solą fizjologiczną i aspiratorem. Kiedy tak właściwie maluch będzie już potrafił samodzielnie wydmuchać nos? To sprawa bardzo indywidualna, bo każdy malec rozwija się w swoim tempie i nabywa nowych umiejętności w różnym wieku. Niemniej jednak dziecko ok. 1,5-2 lat można zacząć już uczyć wydmuchiwania nosa. Nie oznacza to jednak, że w tym wieku opanuje ono tę trudną sztukę. Nauka ta bowiem może potrwać nawet kilka lat zanim dziecko samo zacznie wydmuchiwać nos w chusteczkę bez niczyjej pomocy. Jak zacząć uczyć dziecko tej umiejętności?
Naukę dmuchania rozpocznij, gdy dziecko nie ma kataru. W czasie infekcji przy zatkanym nosku dziecko raczej nie będzie miało ochoty na naukę nowych rzeczy. Możesz je tym tylko zniechęcić, bo maluch będzie potrzebował szybkiej ulgi w chorobie, a nie zdobywania nowych umiejętności, nawet w bardzo przyjemny sposób. Natomiast gdy dziecku nic nie dolega możesz bawić się z nim w wydmuchiwanie powietrza najpierw ustami, a dopiero później nosem. Dzięki temu dowie się jak działa oddychanie i będzie potrafiło zapanować nad własnym oddechem.
Wąchanie również wspiera tę naukę. Już od pierwszych miesięcy życia dziecka dawaj mu do wąchania delikatne, naturalne aromaty np. owoców, potraw czy przypraw. Jest to jedna z pierwszych zabaw sensorycznych, która wspomaga rozwój zmysłu powonienia i pozwala dziecku zrozumieć na czym polega oddychanie.
Bańki mydlane to idealna zabawa ucząca dziecko dmuchać ustami, a przy tym świetna zabawa dla malucha. Dzieci chętnie naśladują dorosłych, więc najpierw sama rób bańki, a potem pokaż maluchowi jak ma to robić. Dmuchać ustami malec równie łatwo i przyjemnie nauczy się zdmuchując świeczki np. na torcie. Jeśli akurat do urodzin jest jeszcze daleko oczywiście możesz posłużyć się zwykłą świecą. Innym ciekawym pomysłem jest wiatraczek, który maluch może wprawić w ruch za pomocą dmuchania.
Jeśli dziecko opanowało już dmuchanie ustami czas na naukę dmuchania nosem. Pamiętaj, żeby maluch dmuchał na przemian raz z jednej dziurki, raz z drugiej, nigdy równocześnie z obu. Pokaż mu żeby zatkał jedną dziurkę palcem. Wydmuchiwanie powietrza z obu nozdrzy na raz powoduje zbyt duży wzrost ciśnienia, co może doprowadzić do przedostania się wydzieliny do zatok lub ucha i wywołać stan zapalny. Maluch może spróbować zdmuchnąć nosem piórko lub cienkie kawałki bibuły położone na talerzyku czy stoliku. Razem możecie urządzić zawody, kto szybciej zdmuchnie piórko ze stołu. Dmuchając nosem z bliskiej odległości na lustro lub szybę maluch zobaczy jak pojawia się na nich mgła. To bardzo efektowna i zadziwiająca dziecko metoda.
Po takim przygotowaniu katar u dziecka nie będzie już straszny, a maluch będzie wiedział jak wydmuchnąć nos. Jeśli wydzielina będzie zbyt gęsta użyj soli fizjologicznej lub wody morskiej. Być może jeszcze będziesz musiała zastosować aspirator, ale stopniowo będzie on już coraz mniej potrzebny. Pamiętaj również o nauczeniu malucha podstawowych zasad higieny, czyli wyrzucania zużytych chusteczek od razu do kosza i myciu rąk po każdym wydmuchaniu noska.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.